1.Ami pedig az előzetes ítéletek használhatóságát illeti, három csoportba osztható. Ítéletek, amelyeket valamikor hasonló ügyekben hoztak; ezeket inkább példáknak nevezzük; például az apák végrendeletének érvénytelenítése vagy megerősítése a gyermekek igényével szemben. Ugyanarra az ügyre vonatkozó korábbi ítéletek; innen származik az előzetes ítéletek elnevezés is; például amelyeket Oppianicus ellen hoztak, vagy a szenátus Milo ellen. Vagy amikor ugyanarról az ügyről már bírói döntés született; például a vádlottak deportálása ügyében, a felszabadítás megújítása esetén,9 a százas bíróságokon, amelyek két kamarára vannak osztva.
2. Bizonyító erejük két körülménytől függ: azok tekintélyétől, akik meghozták, és a peres ügyek hasonlóságától. A bírák hanyagsága miatt ritkán cáfolják őket, csakis nyilvánvaló bírói hiba esetén. Minden bíró azt akarja ugyanis, hogy a másik bíró ítélete érvényes maradjon, mivel ők maguk sem szívesen hoznak olyan ítéletet, amely precedenssé válva saját fejükre hullhat vissza.
3. A két fenti esetben tehát, ha az ügy úgy kívánja, az eset különbözőségére kell hivatkozni, hiszen alig van olyan per, amely minden tekintetben hasonló lenne a másikhoz. Ha ez nem sikerülhet, vagy ugyanarról az ügyről van szó, a pervitel formai hibáit kell kifogásolni, vagy azok sebezhetőségét kell felpanaszolni, akik ellen az ítélet irányul, vagy a kedvezést, amellyel megvesztegették a tanúkat, de felhánytorgathatjuk tudatlanságukat és rosszindulatukat is, vagy keresni kell valamit, ami utólag került bele az ügybe.
4. Ha a fentiek közül egyik sem forog fenn, még mindig fel lehet hozni, hogy a perekben sok körülmény hozzájárul ahhoz, hogy rossz ítéleteket hozzanak, ezért marasztalták el Rutiliust, és mentették fel Clodiust" és Catilinát. Kérjük a bírákat is, hogy inkább magát az ügyet nézzék, mint más esküjének alávessék a magukét.
5. Szenátusi döntések, császári és hatósági rendeletek ellen nincs orvosság, hacsak nem akadnak bármilyen parányi eltérésre is az ügyben, vagy ugyanezen hatóság vagy ugyanezen személyek egy olyan későbbi határozatára, amely ellentétes a korábbival. Ha ilyesmi nem akad, jogi kifogásra nincs lehetőség.
Adamik Tamás fordítása