logo

XXVIII Aprilis AD

facebook-csoport


Új Facebook közösségi csoportunkba szeretettel várunk mindenkit! Ötletek, beszélgetések, tanácsok minden ami Ókori Róma!


Facebook csoport

Az egyes fejezetek felépítése

Az ismeretlen epitomátor minden egyes fejezetét, minden egyes császárról szóló leírását nagyjából ugyanúgy építi fel. A szerkesztés leginkább a biográfiákat utánozza, éppen ezért Suetonius, Marius Maximus, a Historia Augusta, valamint a breviáriumok közül Aurelius Victor hatása érzékelhető leginkább a munkán. Léteznek ugyanakkor olyan egységek az Epitome de Caesaribuson belül (például a 40. vagy a 41. fejezet), ahol a sok tárgyalandó császár és ellencsászár miatt kisebb, vagy nagyobb mértékben felborul a bevett séma. A fejezetek általában a következő felépítést követik:

1. A császár neve, ragadványneve, származása, fontosabb tettei az imperátori akklamáció előtt, a császárrá történő kikiáltás körülményei.

2. Az uralkodás általános jellemzése. Pozitív vagy negatív volt-e a császár regnálásának a későbbi megítélése?

3. Belpolitika, törvénykezés, építkezések.

4. Külpolitika, külső háborúk, fellépő ellencsászárok és usurpátorok, illetve a lázadók későbbi sorsa.

5. A császár életmódja, jó és rossz tulajdonságai, külseje, kedvtelése, hobbija. Rövid történetek az uralkodó magánéletéről.

6. A császár halála, halálának körülményei és ideje, uralkodásának hossza, kitüntetései, temetése, temetésének körülményei. Istenné avatása, vagy a damnatio memoriae említése. A fejezetek egyes egységei általában alig néhány mondatból állnak, egyedül az anekdoták hosszabbak és részletezőbbek, ezeknél a történeteknél azonban kevésbé a történeti hitelességen, hanem inkább a szenzáción és a meghökkentésen van a szerző hangsúlya. Az anekdoták teszik azonban igazán biográfiai jellegűvé a breviáriumot.


Forrás: részletek Sólyom Márk: Epitome de Caesaribus, Az utolsó latin nyelven írt pogány történeti munka című doktori disszertációjából (2018)