Ambrosius Theodosius Macrobius (Kr. u. 400 körül), római író, neoplatonista filozófus
Életéről közelebbi adataink nincsenek. Feltehetőleg azonos azzal a Macrobiussal, akit a Codex Theodosianus a Kr. u. 430-as év praefectus praetoriójának jelöl meg. A Symmachus-kör tagja volt. ”Saturnalia” (Saturnus ünnepe) című műve csaknem teljes egészében ránk maradt. A mű a szimpózium műfaját követi: keretelbeszélés, központi alak, vitapartnerek.
A 7 részből álló műben nagy műveltségű emberekből álló társaság (Symmachus, Servius) a Saturnalia ünnepén Vergiliusról, filozófiáról, asztrológiáról, görög és római elődökről beszélget. Vizsgálódásuk módja a görög Homérosz-magyarázatokhoz hasonlítható leginkább.
A műnek különösen az első fejezete értékes, amely magáról a Saturnalia ünnepéről, a római naptárról, általában a római istenfelfogásról szól. Vergilius és Cicero írásait az antik vallásra vonatkozólag szinte kanonikus szövegeknek tekinti a szerző, de használja Gelliust, Athénaioszt és Plutarkhoszt is. A hatalmas birodalom helyi vallásos jelenségeit (kultuszok, rítusok, istenek) pontosan írja le, de értékelése a régi római vallás szellemében elfogult.
A ”Commentarii ad Ciceronis Somnium Scipionis” (Magyarázatok Cicero Somnium Scipionis-ához) című művében a platonikus lélek-tant, asztronómiát és zeneelméletet igyekszik kifejteni. A kozmológiához fő forrása Porphyriónak Timaioszhoz írott kommentárja. A műben igyekszik Platón és Cicero tanait összhangba hozni. Kivonatosan fennmaradt még a ”De differentiis et societatibus Graeci Latinique verbi” (A görög és latin szavak különbségeiről és rokonságairól), amely a görög és latin szavak grammatikáját veti össze.