Feladatai
Paulusnak a rendőr és tűzoltó parancsnok (praefectus vigilum) kötelességeiről szóló könyvében ez áll:
Mivel úgy gondolta, hogy leginkább a császárnak (caesar) feladata az állam ügyéd szem előtt tartani, és ő is a legrátermettebb erre a feladatra, ezért hét cohors-ot rendelt megfelelő helyekre, hogy mindegyik cohors a város két-két kerületében (regio) teljesítsen őrszolgálatot.
Mindegyik cohors élére tribunust állított, azok felé pedig egy tekintélyes férfit akit praefectus vigilum-nak hívnak.
1. Praefectus vigilum tart vizsgálatot a gyújtogatók, betörők, tolvajok, rablók, és orgazdák ügyében, és az olyan megátalkodott és hírhedt személyeket kivéve akiket a praefectus urbi-nak adtak át. minthogy általában a lakosok hibájából üt ki a tűz, botütéssel bünteti meg azokat akik túlságosan gondatlanul bántak a tűzzel, vagy súlyos szóbeli figyelmeztetésben részesítve őket – elengedi a botozást.
2. A rablók általában házakba vagy olyan raktárakba törnek be, ahol az emberek a legértékesebb javaikat tárolják. Feltörnek kamrákat, szekrényeket és pénzes ládákat. A vizsgálatok során gyakran az őröket is megbüntetik.
Így rendelkezett az isteni Antonius (Caracalla) is Erucius Clarus-hoz intézett válaszában. Azt mondta ugyanis, hogy a raktár kirablása után kínvallatásnak vetheti alá az őrszolgálatot teljesítő rabszolgákat, még akkor is ha részben a császár a tulajdonosuk.
3. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni hogy a praefectus vigilum egész éjszaka köteles őrködni, vödrökkel és csákánnyal felszerelt cohorsaival járőrözni, hogy minden lakost figyelmeztessenek arra, hogy ügyeljenek nehogy hanyagságból tűz üssön ki.
Ezenfelül az a feladata, hogy minden lakost utasítson, hogy legyen víz azon az emeleten ahol tartózkodik.
4. A ruhatárosoknak is, akik fizetség fejében a fürdőkben megőrzésre átveszik a ruhákat a praefectus vigilum a bírájuk, hogy ha azok valamit álnok módon elkövetnek, akkor ő döntsön az ügyükben.