Triumviri felhatalmazásának lejárta után (Kr. e. 31 és 23 között) évről évre elnyerte a consulságot, a szokásosnál szélesebb hatáskörrel. Kr. e. 27 januárjában az egész birodalomra kiterjedő proconsuli imperiummal is felruházták, s ezt haláláig megtartotta. Kr. e. 23 után a Murena-féle összeesküvés hatására nem pályázik többször a consulságra (bár Kr. e. 5-ben és 2-ben ennek ellenére megválasztják), ellenben proconsuli jogkörét Róma városára is kiterjeszti.
Különös jelentősége van annak, hogy ekkor nyeri el a különben csak plebeiusok számára elérhető tribunusi hivatallal járó jogok és kiváltságok teljességét: már 36 óta sacrosanctus, később megkapta a ius auxilii-t, ekkor (Kr. e. 23-ban) felruházzák a ius referendi-vel, tehát a törvényjavaslatok előterjesztésének jogával. Azonban még ezenkívül is felruházzák rendkívüli teljhatalommal, így például társadalmi reformok, családjogi törvények foganatosítására. Kr. e. 19-ben állandó jelleggel megkapja a consuli hatalom jelvényeit, a senatusban a hivatalban levő consulok között foglalhat helyet.
Uralmát igyekszik szakrálisan is alátámasztani, személyét az állami kultusz részévé teszi. Ezt a célt szolgálja már a Kr. e. 27-ben elnyert, világosan nem definiált Augustus jelző is, ami mindig a szükségesnek megfelelő tartalommal tölthető meg (F. Altheim). Később elnyeri a pater patriae címet is.
A Kr. e. 17-ben nagy pompával megrendezett százados játékok (ludi saeculares) az uralmával beköszöntő új, boldog korszak inaugurálását célozzák; emellett nyomatékosan előtérbe állítják a Sex. Pompeius feletti győzelem, illetőleg az actiumi csata óta Augustus védő isteneiként propagált Apollót és Dianát (vö. Horatius Carmen saeculare-je).
Lepidus halála után, Kr. e. 12-ben pontifex maximus lesz. Jellemző, hogy ezt a divus Iulius főpapsága szerves folytatásának tekinti (vö. Res gestae, c. 6). Egyik első főpapi ténykedése az, hogy gondosan átvizsgáltatja a Sybilla-jóskönyveket és átszállíttatja őket a capitoliumi Iuppiter-templomból a palatinusi Apollo-templomba.
Kr. e. 8-ban senatusi határozat alapján az addig Sextilisnek nevezett 8. hónapot Augustusnak nevezik el, mert ebben a hónapban nyerte el első consulságát s tartotta meg hármas diadalmenetét (vö. RTCh 68-69). Kr. e. 2-ben templomot szentel a gens Iulia mondabeli ősének mint Caesar halála megbosszulójának, Mars Ultornak stb.