logo

XXVIII Aprilis AD

facebook-csoport


Új Facebook közösségi csoportunkba szeretettel várunk mindenkit! Ötletek, beszélgetések, tanácsok minden ami Ókori Róma!


Facebook csoport

Augustus családjogi törvényei.

A két legelőkelőbb társadalmi rétegnek mint a principatus támaszának a fenntartását, megerősítését kívánta elősegíteni Augustus családjogi törvényeivel. Ezekkel - a Caesar korabeli előzményekre visszanyúló - rendszabályokkal a vagyonosabb körökben mind általánosabbá váló gyermektelenségnek, válásoknak és erkölcstelenségnek igyekezett gátat vetni.
A lex Julia de maritandis ordinibus (Kr. e. 18-ban) kötelezővé tette a senatori és lovagrend tagjai számára a házasságkötést. A lex Julia de adulteriis coercendis a házasságtörés ellen hozott szigorú rendelkezéseket. A lex Papia Poppaea (Kr. u. 9-ben) vagyon- és örökösödési jog terén tett azokra nézve hátrányos megkülönböztetést, akik nem kötöttek házasságot, és akiknek nem volt gyermekük. Ugyanakkor előnyben részesültek a hivatalok elnyerése rendjében azok a senatorok, akiknek három vagy több gyermekük volt.
Ezeket a törvényeket a közvélemény a polgárok személyes jogaiba való illetéktelen beavatkozásnak tekintette, s különösen a lovagok körében voltak népszerűtlenek. Többszöri megismétlésük, módosításuk arra vall, hogy - az Augustushoz közel álló költök, mint például Horatius - által is kifejezésre juttatott hivatalos propaganda ellenére ezek az intézkedések nem jártak sok sikerrel. Jellemző különben az előkelő körök morális viszonyaira, hogy a házasságtörés elleni törvény alapján Augustus saját lányát és unokáját, a két Iuliát is kénytelen volt száműzetésre ítélni.

Fokozottabb sikereket értek el Augustus törekvései az itáliai municipiumok arisztokráciája körében. Ezek részben a földhöz juttatott veteránok közül kerültek ki. Anyagi és közéleti érvényesülésüket az új rend fokozott mértékben előmozdította. Itália gazdasági helyzete fellendült a polgárháborúk lezáródása utáni években, és az itáliai polgárok megőrizték kiváltságos helyzetüket a provinciákban. Ennek fejében odaadóan támogatták Augustus politikáját; megélénkülő szereplésükkel felélénkítették a római társadalom vérkeringését; hatásosan előmozdították Róma városállam szervezetének birodalmi apparátussá való átalakulását.



Forrás: Ferenczy Endre - Maróti Egon - Hahn István: Az ókori Róma története Nemzeti Tankönyvkiadó Rt. 1998 .