logo

III October AD

facebook-csoport


Új Facebook közösségi csoportunkba szeretettel várunk mindenkit! Ötletek, beszélgetések, tanácsok minden ami Ókori Róma!


Facebook csoport

Scutum .

A nehézfegyverzetű legios gyalogság enyhén hengeres kiképzésű mintegy 120x100 cm-es méretű négyszögletes pajzsa.



Kétrétegű, enyvvel egymásra ragasztott deszkából készítették, kívül lenvászonnal, s efölött borjúbőrrel vonták be, felső szélét a kardszúrások hatékonyabb kivédésére, alsó szélét a kopás ellen bádogpánttal erősítették meg (Polyb. 6, 23).

Mivel derékszögű formája a támadó vagy védekező sor hézagmentes zárását tette lehetővé, rendkívül hatékony, és sokoldalúan felhasználható fegyver volt. A principatus korában már nem csak ezt használták, a késő antikvitásban pedig egy kisebb és könnyebb pajzs váltotta fel.


.-