logo

XXVII Martius AD

facebook-csoport


Új Facebook közösségi csoportunkba szeretettel várunk mindenkit! Ötletek, beszélgetések, tanácsok minden ami Ókori Róma!


Facebook csoport

L. Varius Quintianus

Az umbriai Vettona (ma: Bettona) polgáraitól állított márvány bázis, előlapján Quintianus leánya, keskeny oldalain pedig egy-egy unokája tiszteletére vésett felirattal. Ezek közül az előlapon olvasható Quintianus alábbi cursus honorum-a.:

CIL XI 5175b:

Variae L(ucii) f(iliae)[ ]1 Stel(latina tribu) Nigrini IIIIvir(i) iur(e) dic(undo), IlIIviri quinq(uennalis) (iterum), augur(is), fiami | nis Aug(ustalis), parentis et patroni municipi (i), filiae L(ucii) Varifi) L(ucii) f(ilii) Quintiani tribuni militum leg(ionis) II Adiutricis, tribuni militum leg(ionis) X Geminae, IlIIviri quinq(uennalis), patro i municipi (i), {municipes et incolae. [Két oldalt: L(ocus) d(atus), alul: d(ecreto) d(ecurionum)].

A fenti felirat fogalmazását tekintve s amennyiben az ezzel megtisztelt Varia Gestiana férje, L. Calidius Nigrinus a 98-ban cohors-parancsnokként igazolt ugyancsak vettonai L. Calidius Camidienus közvetlen leszármazottja, a 2. sz. ötvenes éveire tehető.
A felirat a csupán családi kapcsolataiban említett Varius Quintianus pályafutásából ezért csak a császári szolgálatban ellátott két tiszti posztot s utána a legrangosabb municipiális tisztségét, valamint a szülővárosától kiérdemelt patronus voltát említi.

Katonai szolgálatát megelőzően tölthette be Quintianus Vettonában az alacsonyabb municipiális tisztségeket. Lovagrendű tiszti pályafutásában figyelmet érdemlő, hogy először az aquincumi, majd utána a vindobonai legio kötelékében szolgált. Ez felveti annak lehetőségét, hogy Quintianus a két poszt egymást követő betöltését egy olyan helytartó pártfogásának köszönhette, aki Pannonia inferior után Pannonia superior kormányzására kapott megbízatást.

A 2. sz.-ban, az Alsó Pannóniát 138 elejétől valószínűleg 140/41-ig kormányzó [ ] Maximus és a Felső Pannóniában a 150/51-154/55 közötti években helytartóként működött Cl. Maximus személyeinek erősen vitatható azonosságától eltekintve, az alábbi négy olyan legatus pr. pr. tartható nyilván, akik előbb Pannónia inferior, majd a későbbi években Pannonia superior helytartói tisztségét töltötték be:

1. M.Pontius Laelianus
2. M.Nonius Macrinus
3. M.Iallius Bassus
4. C.Vettius Sabinianus

A fentebbi négy helytartó közül az utolsó három, akiknél a két legatiót 6,7-évnyi intervallum választja el, nyilvánvalóan nem vehető számításba Varius Quintianus alsómajd felsőpannoniai tribunatusa pártfogójaként. Maradna viszont M. Pontius Laelianus, aki 144 első hónapjait, mint consultársa Q. Mustius Priscus Daciában, minden valószínűség szerint még a tartományban töltötte és a 144. évi utolsó előtti nundinumöan (júl.-szept.) betöltött suffektconsulatusa után már a következő évben átvette Felső Pannonia kormányzását.
M. Pontius Laelianus a Pupinia tribus-ba tartozott, mint Italiában Tergeste és Neapolis Histriae mellett még csak három umbriai város, Carsulae, Sarsinae és Fórum Brentanorum bennszülött polgárai6 s így nem zárható ki családja umbriai származása.

Varius Quintianus pedig kétségkívül Umbriában volt honos. így kézenfekvő annak a lehetősége, hogy élvezte földije, a befolyásos Pontius Laelianus senator támogatását s neki köszönhette mind az alsó-, mindpedig a felsőpannoniai légióban tribunus angusticlavius-ként betöltött két posztját, amelyek így a 140-es évekre volnának keltezhetők.

Szolgálata után visszatért szülővárosába, ahol a 150-es években a legmagasabb municipiális tisztséget töltötte be és városának patronusaként való megválasztásában is részesült.


Forrás: Nagy Tibor A Legio II Pia Fidelis jelenleg nyílvántartható Italikus lovagrendű tribunusai