Az Alburnus maiorba (Verespatak) beosztott század egyik katonája Claudius Julianus miles legionis XIII. geminae (Centuria Claudia Mari) Theodota nevű cretai rabszolganőt 160. október 4-én ismét a Kanabaeban vásárolja meg Claudius Philetastól és a szintén Balázsfalvára jutott tábla záradéka így hangzik: Ac (tum) Kanab(is) leg(ionis), XIII. g(eminae) ΠΙΙ. nonas octobres Bradua et Varo co(n)s(ulibus).
A procurator székhelyén Ampehimban (Zalatna) a XIII. legio képviselőit szintén feliratok mutatják be. Így az 1318. sz. felirat P. Helvius Primanus miles legionis XIII. geminae sírköve; az 1319. egy 50 éves korában elhunyt legióbeli katona emlékezetét tartja fenn. Az 1320. sz. M. Aurelius Maximinus veteranus legionis ΧΠΙ. geminae síremléke, ki 50 éves korában hunyt el.
A ΧΠΙ. legio kirendeltsége építkezésekkel is hasznosítja idejét, mert a legio egyik altisztjének felügyelete alatt készült téglákból sikerült mutatványt gyűjtenem:
LEG XIII GE AEMIAI1VS sic!
A XIII. légiónak a ratio számosztályánál történt képviseltetéséröl már fentebb bőven szóltunk.
A mondottakon kívül az 1316. sz. felirattöredék a Tövisi családnak ma már erősen romladozó házában A eli . . . miles (coh) II. Hispanorum vonatkozik, ki szintén itt fejezte be földi pályafutását. T. Flavius Crescens praefectus numeri militum Hispanorum.
Hogy e katonák s az általok képviselt hadcsapatok a rendőri szolgálatokon bűnfenyítő executiókon kívül a bányaművelésben tényleg részt vettek-e s ha igen, minő mértékben: erre nézve ez idő szerint teljesen tájékozatlanok vagyunk.
De, hogy a bányászat színhelyéről bemutatott katonai kirendeltségen kívül, kereken egy erős katonai őrvonal fogta körül az Érchegységet a mai Veceltől, tehát Miciától fel Sebesváraljáig, tehát Resculumig: azt «Tanulmányok a daciai aranybányászatról» című munkámban igyekeztem volt kellően igazolni. Akkori fejtegetéseimből kitetszőleg Miciából, következőleg délről az ala I. Bosporanorum, ala L Hispanorum Campa-gorum, egy ideig a legio IIIL Flavia Felix egyik centuriója segédkezett a legio XIII. gem. centuriójának.
Hadrianustól kezdve a Coli. II. TI. Commagenorum a tartomány feloszlásáig helyt állt s még 251-253 közt mértföld követ állít fel Gallus uralkodása alatt. Septimius Severus idejéből a Cohors I. Vindelicorum, a Cohors L Alpinorum is említésbe jöttek s Torma K. az Ahe Cim et [miles] n[umeri] M[au]r[orum] létezését is bebizonyította.
A miciai helyőrség a Fehér-Körös mellékére, tehát az általam oda föltételezett subprocurára terjeszti ki szolgálatát. Germizarából (Algyógy-Csigmo) a XIII. legio egyik cohorsa mellett a pedites singulares Britannici, e küldöncszolgálatra kiválóan alkalmas katonák a Zalatnával párhuzamosan fekvő völgyek fejénél folytatott terjedelmes bányászathoz szolgáltatták a megfelelő őrjáratokat.
Lovas őrjárat félnap, gyalogos egy nap juthatott fel az Érchegység gerincébe eső bányákhoz s a miciai őrséggel érintkezve Körösbánya felé is kiterjeszthető figyelmét. E két, határozottan a bányászat szolgálatára létesült hadálláson fölül Apulum és fentebb az Aranyos völgy nyílásában Várfalva, valamint Potaissa (Torda) vehettek közvetetlen részt a bányászat rendőri felügyeletében. Apulum Ampelumon (Zalatna) át Verespatakig; Potaisse pedig az Aranyos völgyén felfelé vezeti a biztossági szolgálatot.